W typowo męskich zawodach jest kilka takich, które współcześnie są jednymi z lepiej płatnych, a przy czym nie są wymagane aż tak długie lata nauki czy kosztowne kursy. Jednym z nich niewątpliwie jest zawód kierowcy tira, który jeżdżąc niekiedy po całej Europie i odpowiadając za towar warty nawet kilkaset tysięcy złotych, może liczyć na bardzo przyzwoite zarobki. By zacząć swoją karierę w tym zawodzie, niezbędne są jednak pewne kwalifikacje oraz ukończenie określonych kursów. Jak zostać pełnoprawnym i zawodowym kierowcą tira, i jakie umiejętności są niezbędne do tego typu pracy?

 

Podstawowe założenia i wymagania

 

Jeżeli czujesz się pewnie za kierownicą, i niestraszne Ci długie i wielogodzinne trasy, to bycie kierowcą tira może okazać się dla Ciebie całkiem sensowną ofertą. I o ile wydawać by się mogło, że jest to dość prosta praca, bo wymaga jedynie przytomności umysłu i umiejętności jazdy dużym pojazdem, tak zawodowy kierowca musi przejść szereg badań oraz kursów, które zapewnią mu ten tytuł. Pierwszym wymaganiem jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kategorii C, a najlepiej C+E. Taką umiejętność oraz potwierdzenie umiejętności otrzymać można w dedykowanych placówkach szkoleniowych WORD. Niezbędne jest również zaświadczenie o kwalifikacji zawodowej, który uzyskuje się zdając odpowiedni egzamin państwowy. Końcowym etapem zdobywania tytułu zawodowego kierowcy tira jest przejście specjalistycznych badań z zakresu psychiatrii oraz psychologii, a także badań lekarskich potwierdzających pełną sprawność do prowadzenia pojazdów. Po przejściu tych wymaganych etapów otrzymuje się już tytuł i uprawnienia licencjonowanego zawodowego kierowcy tira, i można rozpocząć swoją drogę zawodową w tym kierunku.

 

Plusy i minusy zawodu

 

Jak każdy zawód, zawodowy kierowca tira musi liczyć się również z niedogodnościami. Prócz wysokich zarobków i stosunkowo prostej, niewymagającej większych umiejętności pracy kierowca tira praktycznie zaczyna „mieszkać” w kabinie swojego pojazdu. Wielodniowe trasy po całej Europie, siłą rzeczy zmuszają takiego kierowcy do bycia przez dłuższy czas poza domem, a wykazywać się jednocześnie musi dość dużą czujnością i koncentracją, jako że prowadząc wielotonowy pojazd w tak długich trasach jednym, nierozważnym ruchem może doprowadzić do niebezpieczeństwa dla siebie i innych uczestników ruchu. Nierzadko również zdarza się, że kierowcy tirów muszą przez dłuższy czas nocować, posilać się czy odpoczywać w kabinie swojego pojazdu, co również stanowi pewną niedogodność. Jednak niewątpliwie największą z nich stanowi fakt wielkiej odpowiedzialności za tira oraz towar, który jest transportowany. O ile obecnie większość takich przejazdów jest ubezpieczonych od szkód czy strat, tak wciąż jest się w pełni odpowiedzialnym za bezpieczne dostarczenie towaru do wskazanego celu. Niemniej jednak wysokie wynagrodzenie oraz dość dogodne warunki pracy mogą kusić – jeżeli czujemy się na siłach i czujemy, że może to być nasza wymarzona praca, warto spróbować swoich sił!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *