Jeżeli jesteś kierowcą to powinieneś wiedzieć, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Jest ona umieszczona w przepisach Prawa o ruchu drogowym. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, na czym ona polega. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Dlaczego na drodze nie warto ufać innym uczestnikom ruchu?

Zasada ograniczonego zaufania jest podstawową zasadą wszystkich kierujących. Każda osoba prowadząca pojazd powinna dostosować do przepisów ruchu drogowego. Pozostaje jednak pytanie – czy każdy się do nich stosuje? Ograniczone zaufanie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Stała obserwacja innych osób uczestniczących w ruchu drogowym oraz przewidywanie ich zamiarów czy zachowań – o tym kierujący pojazdem muszą pamiętać. Dlaczego? Ponieważ znaczna część kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego – prowadzi pod wpływem środków odurzających bądź alkoholu, jeździ bez prawa jazdy bądź nie posiada wykupionej polisy OC. Codziennie spotyka się takich kierowców, którzy zachowują się niebezpiecznie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Nie można zakładać, że każdy kierowca jest odpowiedzialny i zależy mu na swoim bezpieczeństwie i innych.

Świadomość na drodze to pierwszy krok do zwiększenia  bezpieczeństwa i lepszej koncentracji za kierownicą. Świadomy kierowca unika potencjalnych zagrożeń. Kiedy zbliża się do skrzyżowania na zielonym świetle, kątem oka powinien obserwować, jak wygląda sytuacja na wlotowych drogach. Posiadając pierwszeństwo przejazdu, kierowca dbający o bezpieczeństwo powinien mieć pewność, że przejazd jest możliwy. Warto również mieć pod kontrolą sytuację wokół pojazdu, gdyż spora ilość kierowców na drogach wielopasmowych nagle zmienia pas ruchu.

Ograniczone zaufanie często sprowadza do myślenia za niemyślących kierowców. Brak zaufania na drodze powoduje, że stajemy się bardziej skoncentrowani na jeździe, jesteśmy bardziej zmotywowani do obserwacji i analizowania sytuacji, a także szybciej reagujemy na potencjalne niebezpieczeństwa.

 

Zasada ograniczonego zaufania

Zasada ta obowiązuje w trakcie jazdy na rowerze, motocyklu czy innych pojazdach, a także ruchu pieszych poruszając się po publicznych drogach. Warto z niej korzystać nawet w trakcie krótkich tras w pobliżu miejsca zamieszkania. Posiadając pierwszeństwo nie wolno rezygnować z czujności, obserwacji i myślenia. Nie możemy być nigdy całkowicie pewni, że kierowca w pobliżu przestrzega przepisów ruchu drogowego. Ograniczone zaufanie powinno mieć się również względem samego siebie. Należy mieć na uwadze innych uczestników drogi. Poprawiać bezpieczeństwo może kultura jazdy i uprzejmość wobec innych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów i kierowców. Istotne jest, aby zwiększać swoją czujność przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. Poruszając się po drogach należy stosować się do ograniczeń prędkości. Nie należy również nigdy zapominać o zapinaniu pasach bezpieczeństwa swoich i przypominaniu o tym osobom obecnym w naszym pojeździe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *