Każdy kierowca, poza przyjemnością z jazdy, napotyka na swojej drodze wydatki związane stricte z posiadaniem samochodu. Są to koszty eksploatacji, przeglądów, a także ubezpieczenia. Bardziej zamożni właściciele kupują cały pakiet obejmujący OC, AC, NNW oraz Assistance. Osoby z nieco mniej zasobnym portfelem, decydują się na wykupienie jedynie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 

OC dla młodego kierowcy

Według obecnego stanu prawnego każda osoba, która ukończyła 18 rok życia, może uzyskać prawo jazdy. Również dostępność samochodów jest bardzo duża i jeśli nie jesteśmy zbyt wymagający, posiadaczem pojazdu można stać dysponując kwotą paru tysięcy złotych. Młody kierowca, poza obowiązkami jakie nakłada na niego kodeks drogowy, zobligowany jest do wykupienia polisy OC. Dokładne kryteria, które wpływają na wysokość OC nie są do końca znane. W ostatnim czasie stawki zdecydowanie wzrosły. Ubezpieczyciele windują koszty związane z nimi dla młodych kierowców z uwagi na mniejsze doświadczenie za kierownicą oraz towarzyszącą młodemu wiekowi brawurę. Obowiązkowym elementem każdej ankiety firmy świadczącej usługi ubezpieczeniowe jest pytanie o wiek oraz doświadczenie kierowcy, a także wskazanie daty wydania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego typu. W tym miejscu konieczne jest, by zauważyć, iż młody kierowca postrzegany jest nie tylko przez pryzmat wieku metrykalnego, ale także poprzez staż w prowadzeniu samochodu.

 

Składki coraz wyższe

Jak zostało wspomniane, wysokość składek ubezpieczeniowych stale rośnie. Ich obniżenie jest jednak możliwe. Nie można oczekiwać, że będą to duże różnice cenowe, jednak dla młodego kierowcy, każda kwota mniejsza niż wyjściowa może okazać się atrakcyjna.

Jednym ze sposobów obniżenia składki jest zostanie współwłaścicielem samochodu wraz z inną osobą, charakteryzującą się odpowiednim wiekiem oraz dłuższą historią ubezpieczeniową. Mogą być to zarówno osoby najbliższe (rodzice, rodzeństwo, małżonek), jak i również osoby niespokrewnione (przyjaciel, partner biznesowy).

Innym rozwiązaniem jest wybór oraz zakup polisy przez Internet. Wiele towarzystw wprowadza zniżki za dokonanie transakcji tą drogą. Rabaty nie są wygórowane, oscylują w granicach 5-10 procent, jednak warto z nich skorzystać.

Współcześnie, dużą wagę przywiązuje się do kompletności usługi. Dlatego, jeśli mamy zamiar kupić polisę OC, możemy ją połączyć z polisą majątkową, która zabezpiecza nasze mieszkanie, dom oraz ich wyposażenie. Bez wątpienia, mimo że takie ubezpieczenie wydaje nam się zbędne, coraz częściej pojawiają się zdarzenia, które za nim przemawiają. Do tak złożonej usługi można dodać także polisę turystyczną (zwłaszcza dla kierowców, którzy łączą pasje motoryzacyjną z pasją podróżowania), a także polisę zdrowotną.

Wskazane rozwiązania to jedynie te, z których najczęściej korzystamy. Poza nimi wskazane jest indywidualne podejście do wyboru najlepszej oferty. Konkurencja wśród ubezpieczycieli jest bardzo duża, a promocje stale się zmieniają. Jeśli pojawią się wątpliwości, możemy również skorzystać z pośrednictwa agencji ubezpieczeniowej.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *