Okazuje się, iż historia ruchu lewostronnego może być niezwykle interesująca. Głównie dlatego, iż sięga ona naprawdę odległej przeszłości. Według zachowanych źródeł dowiedzieć się można, iż ruch lewostronny był praktykowany już w starożytności. W tamtych czasach uznawany był on za wybór naturalny, ponieważ to właśnie po lewej stronie znajduje się serce, a więc osoby, które wyprawiały się w podróż, powinny poruszać się zgodnie z tym schematem. Później ta zasada została umocniona w 1300 roku przez papieża Bonifacego VIII. Później to samo miało miejsce w Japonii, w której w tamtych czasach trudno było zachować logiczne zasady. Bowiem Samuraje, chodząc po prawej stronie, potrącali się mieczami, które były przymocowane do lewego boku. Należało bowiem wymyślić sposób na to, aby było to bardziej bezpieczne i bez problemowe. Było to także wskazane ze względów bezpieczeństwa. Sami wojownicy preferowali poruszać się po lewej stronie, ponieważ uważali, iż ułatwia im to ewentualną walkę lub ucieczkę. Ciekawostką jest także to, iż w tamtych czasach ruch lewostronny obowiązywał także na terenach obecnej Polski.

 

Anglia

Jednak to właśnie Anglia uznawana jest za symbol ruchu lewostronnego. Dlaczego? Przyjęła ona bowiem tę zasadę w XVIII wieku na mocy Highway Act. W zapisie tym można było natrafić na zasady dotyczące poruszania się konno. Był to główny środek transportu i właśnie dlatego późniejsze zasady ruchu drogowego dla pojazdów zostały skopiowane ze sporządzonych już zapisów dotyczących jazdy konno. Uznawano, iż ruch lewostronny jest bezpieczniejszy dla woźnicy, ponieważ siedząc po prawej stronie pojazdu, mógł w lepszy sposób kontrolować sytuację na drodze oraz sterować powozem.

 

Korekta zasad

Wraz z pojawieniem się późniejszych pojazdów parowych, zasady ruchu drogowego uległy lekkiej korekcie, ale wciąż pozostał to ruch lewostronny. Taki też odpowiadał bardziej przechodniom, którzy dzięki temu czuli się bezpieczniej.

Czy taki ruch lewostronny faktycznie ma znaczące zalety, które czynią go lepszym od ruchu prawostronnego? Wielu kierowców, którzy odwiedzają kraje, w których ruch jest właśnie lewostronny, podkreśla, iż istotnie jest on wygodniejszy, a w dodatku bezpieczniejszy. Wszystko ze względu na lepszą widoczność pojawiających się na drodze pojazdów. Dodatkowo to właśnie ruch lewostronny uznany został za bardziej instynktowny w przypadku gwałtownych zdarzeń na drodze, co także wpływa na bezpieczeństwo i zwiększa szansę na bezkolizyjne wyjście z wypadku. Opracowano, iż wiele osób, które chce uniknąć stłuczki, automatycznie skręca w lewo. Są to właśnie kwestie, które nie tylko kierowcy, ale i specjaliści w krajach o ruchu lewostronnym, podają jako najważniejsze. Z całą pewnością do ruchu lewostronnego, jak najbardziej można się przyzwyczaić.

Czy powinien on obowiązywać we wszystkich krajach na całym świecie? Na pewno w obecnej sytuacji byłoby to dość skomplikowane. Oczywiście nie tylko ze względu na przyzwyczajenia kierowców, ale także ze względu na potrzebę dezorganizacji całego ruchu i panujących zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *