Egzamin z prawa jazdy to najczęściej zdawany i zarazem najbardziej stresujący egzamin, zaraz po maturze. Nauki jazdy podejmują się nie tylko młodzi dorośli, zaraz po skończeniu osiemnastego roku życia, ale także coraz częściej starsze osoby ze względu na wyższy poziom zmotoryzowania na świecie. Warto jednak przed rozpoczęciem kursu zapoznać się z kosztami – ile przeciętny Polak zapłacił za prawo jazdy w tym roku i jak ta kwota wpłynie na rok 2020?

 

Zdrowie jest bezcenne, a badania nie są tanie

Długi proces przygotowań do prawa jazdy to nie tylko wiedza teoretyczna i praktyczna, pozyskiwana na kursie, ale także wiele innych wydatków związanych, chociażby z odpłatnymi badaniami. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem swojej przygody za kierownicą, przyszły kursant musi udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy jego stan zdrowia pozwala na prowadzenie pojazdu. Takie badanie odbywa się u lekarza medycyny pracy i kosztuje w granicach 200 złotych. Jeżeli lekarz wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań – zainteresowany może rozpocząć swój kurs.

 

Kurs prawa jazdy – teoria i praktyka

Kwestia wydatków dotyczących samego kursu nie jest już taka prosta do oszacowania. Wiele bowiem zależy od miejsca zamieszkania kursanta, odległości od ośrodka WORD oraz miasta, w którym będzie zdawany egzamin, a także renomy danej szkoły jazdy. W cenie kursu zawarta jest 30 godzin wiedzy teoretycznej przekazywana przez instruktora oraz 30 godzin praktyki w formie jazdy za kierownicą. Przykładowo, kurs w Poznaniu czy Szczecinie kosztuje w granicach 1800-2000 złotych, natomiast w mniejszych miastach około 1500-1700 złotych.

 

Opłata za dokumenty

Niestety, pomyślne ukończenie kursu prawa jazdy to nie koniec wydatków. Za egzaminy w ośrodku WORD także trzeba zapłacić. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 złotych, natomiast praktyczny – 140 złotych. Jeśli zdającemu uda się uzyskać wynik pozytywny za pierwszym razem, to świetna wiadomość i mniejsze obciążenie finansowe. Koszt prawa jazdy zwiększa się jednak z każdym niepowodzeniem, ponieważ każdy kolejny egzamin kosztuje tyle samo, co pierwszy.

Zwróćmy jednak uwagę na kolejny etap po uzyskaniu wyniku pozytywnego – złożenie wniosku o wydanie dokumentu w odpowiednim urzędzie. Tam również czeka nas zapłata – aby otrzymać dokument Prawa Jazdy w formie plastikowej karty, trzeba uiścić opłatę w wysokości 100,50 złotych – kwota ta wszędzie jest taka sama.

Niezbyt miłym faktem jest to, że osoby z jakąkolwiek wadą wzroku lub chorobami przewlekłymi będą płacić nawet po wydaniu prawa jazdy. Oczywiście, nie jest to częsty wydatek, jednak biorąc pod uwagę badania i czas na nie poświęcony, zdecydowanie różni się to od osób zdrowych. Gdy podczas pierwszego badania przed rozpoczęciem kursu, lekarz wykryje u pacjenta jakąkolwiek nieprawidłowość bądź ograniczenia, wtedy zaleca częstsze wizyty w celu kontrolowania wady. Przykładowo, kierowca z wadą wzroku otrzymuje prawo jazdy na 5 lat, po czym jego ponowne wydanie nastąpi po pozytywnym wyniku badania lekarskiego. Podobnie jest z kierowcami zawodowymi, którzy badania muszą wykonywać co 5 lat.

 

Koszty na rok 2020

Jeśli mowa o opłatach za egzaminy w ośrodku czy za dokument prawa jazdy – aktualnie nie pojawiły się żadne informacje na temat wzrostu lub obniżki opłat. Zmiany mogą zajść natomiast w cenach kursów. Niejedna szkoła nauki jazdy już teraz podwyższa koszty swoich usług, dlatego warto zwracać na to uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *