Większość z nas, słysząc dźwięk nadjeżdżającej karetki pogotowia lub straży pożarnej automatycznie zjeżdża na bok robiąc miejsce dla nadjeżdżającego pojazdu. W wielu krajach ta kwestia została umieszczona w prawie i jest surowo przestrzegana. Jest jednak część osób, które nie potrafią lub nie wiedzą jak się zachować i co zrobić w sytuacji. Nigdy nie wiadomo kiedy to my będziemy potrzebować pomocy, dlatego warto wiedzieć, chociaż najistotniejsze rzeczy o korytarzu życia. Jak zatem ułatwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym, aby w porę mogły dotrzeć na czas i dać pomoc poszkodowanym?

 

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia to pusta przestrzeń pomiędzy samochodami uczestniczącymi w ruchu, utworzona w taki sposób, aby pojazd uprzywilejowany mógł swobodnie i jak najszybciej przejechać pomiędzy innymi pojazdami. Tworzy się go poprzez przesunięcie się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Pozwala on na jak największe skrócenie czasu dojazdu pojazdów ratunkowych lub innych służb do miejsca wypadku. Poprzez stworzenie takiego korytarza, możliwość na przejazd maja również duże samochody strażackie, które nie są w stanie zmieścić się na pasie awaryjnym np. dróg kilkupasmowych.

 

Jak tworzyć korytarz życia?

Dojeżdżając do samochodów stojących w korku nie czekaj na sygnał. Jeśli widzisz nadjeżdżające służby ratownicze od razu skieruj się na prawy bok pasa. Stojąc nawet w najmniejszym korku pomyślmy o tych, którzy potrzebują pomocy i odsuńmy się jak najbliżej prawej krawędzi zostawiając nieco miejsca między pojazdem poprzedzającym nas, aby w razie potrzeby można było wykonać jakikolwiek manewr i odstąpić jeszcze dodatkowego miejsca. Sytuacja wygląda nieco inaczej na drogach dwupasmowych – wtedy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewy pas, a pozostali tak, jak w ogólnych ustaleniach. Jeśli natomiast znajdujemy się na drogach trzy, cztery lub więcej pasmowych musimy użyć intuicji i obserwować zachowanie innych kierowców. Najprawdopodobniej będą oni zjeżdżać do tej krawędzi, do której mają po prostu bliżej. Pamiętaj jednak o tym ani samemu nie zrobić korku zastanawiając się, na który pas zjechać najlepiej. Podążając sprawnie „jeden za drugim”, w krótkim czasie stworzy się przejazd dla służb.
Prawo o ruchu drogowym nakazuje obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, a w razie potrzeby zatrzymania się. Oznacza to, że nie możemy wtedy wjeżdżać na skrzyżowania ani ronda, na których znajdują się takowe samochody. Kolejnym aspektem są piesi – nawet oni muszą być wtedy ostrożni i nie powinni wchodzić na jezdnię ani „zebrę”.

Korytarz życia może uratować czyjeś życie, dlatego warto stosować się powyższych zasad i po prostu bardziej skupić się na sytuacji. Nie zapominajmy również, aby nie zajmować niepotrzebnie pasa awaryjnego, nie otwierać drzwi podczas takiego postoju i ściszyć radio podczas dalszej trasy, na wypadek, gdyby służby ratunkowe ponownie miałyby się pojawić na drodze. Dodatkową pomocą będzie, jeśli w przyszłości zrezygnujemy z parkowania w niedozwolonych miejscach, np. przy drodze pożarowej czy wjazdu do szpitala. Tak nie wiele, a może uratować życie człowieka, a nawet i wielu ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *