Egzamin na prawo jazdy jest uznawany przez wielu za jeden z najważniejszych w życiu. Z roku na rok przepisy stają się jednak jeszcze bardziej rygorystyczne, tak, aby każdy świeży kierowca był, jak najlepszy. W 2019 roku w kodeksie zaszło sporo zmian, które są dużymi zmianami nie tylko dla kursantów, ale także dla “starszych stażem” kierowców. Co nowego znalazło się w kodeksie drogowym oraz jakie dotychczasowe zasady zmieniły swoją postać?

Obowiązkowy korytarz życia – pomoc dla służb ratunkowych

Każdy z kierowców powinien wiedzieć jak w danej sytuacji na drodze się zachować. Szczególną uwagę należy zwrócić na powyższą kwestię. W kodeksie drogowym utworzenie korytarza życia jest obowiązkiem kierowców. Nieważne, czy pojazdy znajdują się na z jednym pasem ruchu, czy tak zwanych “wielopasmówkach” – kierowcy mają obowiązek utworzyć wolny pas dla służb ratunkowych i ułatwić im pracę. W razie wypadku czas jest na wagę złota, więc karetka czy straż pożarna musi dotrzeć na miejsce jak najszybciej. Aby tego dokonać, potrzebuje wystarczającej ilości miejsca na bezpieczny i szybki przejazd. Zatem – jeśli widzisz bądź słyszysz służby jadące na sygnale tą samą drogą, co Ty – razem z innymi uczestnikami ruchu ułatw im przejazd i wykonaj obowiązkowy manewr tworzący korytarz życia dla pojazdów uprzywilejowanych.

 

Jazda na suwak jako sposób na unikanie korków

Niewątpliwie żaden z kierowców i pasażerów nie darzy szczególną sympatią sytuacji, gdy trzeba stać w czasem nawet kilkugodzinnych korkach. Niekiedy ciężko jest tego uniknąć ze względu na przyczyny losowe lub remonty dróg. Właśnie z tego względu w kodeksie drogowym pojawiła się wzmianka o obowiązkowej jeździe na tak zwany suwak. Przepis mówi o tym, że w przypadku zwężania się drogi lub kończącego się pasa ruchu uczestnicy ruchu drogowego powinni stosować się do zalecanej zasady – na zmianę przejeżdża samochód z pasa lewego i prawego. Każdy kierowca znajdujący się na prawidłowym pasie, który się nie kończy, powinien puścić przed sobą pojazd zjeżdżający z pasa kończącego się. Takie rozwiązanie z pewnością nie tylko zapobiegnie tworzeniu się niepotrzebnych korków, ale także zmniejszy ilość kolizji i interwencji z nimi związanych.

W kodeksie drogowym znalazła się także informacja o wyższych karach finansowych. Mandat, jaki przyjdzie zapłacić kierowcom, którzy nie zastosują się do powyższych przepisów wynosi od 20 do 500 złotych.

 

Jakie zmiany w kontroli drogowej?

W projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Zmianami, które zastosowano są przede wszystkim dotychczasowe procedury działania służb, np. policji, które w kodeksie drogowym 2019 zostały doprecyzowane.

Przede wszystkim w nowym kodeksie zawarty został przepis odnośnie miejsca postoju radiowozu – pojazd policyjny może zatrzymać się w niemal każdym miejscu, nawet gdy zostaną złamane przepisy ruchu drogowego – warunkiem jest brak narażenia uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Dotyczy on zarówno pojazdów oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Zaostrzone zostały również kary za nieprawidłowe zachowanie wobec funkcjonariuszy – mandat może mieć wysokość nawet 500 złotych. Poza tym policjantom przysługuje prawo do sprawdzenia stanu licznika zatrzymanego pojazdu. Warto zaznaczyć również, że policjanci dzięki znowelizowanym przepisom nie mają obowiązku legitymowania się zatrzymanym w przypadku przeprowadzania tak zwanych “trzeźwych poranków”.

Najnowsze przepisy ruchu drogowego wejdą w życie już 7 listopada 2019 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *