Wiele osób marzy o zdaniu prawa jazdy i posiadaniu samochodu na własność. Nie jest to łatwe zadanie. Kurs trwa zazwyczaj 30 godzin lekcyjnych, jeśli chodzi o teorię i 30 godzin zegarowych, jeśli chodzi o praktykę za kierownicą, które – w opinii sporej części kursantów nie są wystarczające. Dlatego właśnie sporo osób wykupuje dodatkowe godziny, które pozwolą na sprawniejsze poruszanie się i zdobycie wiedzy na odpowiednim poziomie. Egzamin jest również wymagający. Składa się z dwóch części – teoretycznej, w której sprawdzana jest wiedza kursanta na podstawie testu wyboru, a także praktycznej, która sprawdza zarówno umiejętność poruszania się i kierowania pojazdem, jak i znajomość znaków i umiejętność ich właściwego interpretowania. Nie sposób jest zapamiętać wszystkie przepisy od razu, dlatego kursanta czeka spora i trudna przeprawa, zanim będzie mógł jeździć na poważnie. Często okazuje się, że nawet po egzaminie, osoby z prawem jazdy nie czują się pewnie. Jedną z podstawowych zasad, którą kierowca musi posiąść, jest zasada pierwszeństwa w poszczególnych sytuacjach. Bardzo istotna jest ona np. na torowiskach. Popularna opinia głosi, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo i kierowca jest zobowiązany go przepuścić. Nie jest to jednak prawda. Warto przyjrzeć się sytuacjom, kiedy tramwaj faktycznie ma pierwszeństwo, aby zrozumieć, jak jeździć zgodnie z przepisami oraz nie blokować ruchu drogowego.

 

Pierwszeństwo tramwaju

Pierwszą sytuacją, o której należy wspomnieć, jest skrzyżowanie równorzędne. Tutaj tramwaj zawsze ma pierwszeństwo, niezależnie od jego kierunku jazdy, a więc nie obowiązuje go zasada prawej dłoni. Wyjątkiem są przyjazdy uprzywilejowane, które musi przepuścić każdy uczestnik ruchu. Tramwaj ma również pierwszeństwo w przypadku zjazdu z ronda, jednak nie ma pierwszeństwa, jeśli na rondo wjeżdża. Zazwyczaj bowiem przed ruchem okrężnym mamy znak “ustąp pierwszeństwa”, który ową sytuację wymusza. Dotyczy to zarówno tramwajów, jak i samochodów. Kolejnym przykładem jest sygnalizacja świetlna, która obowiązuje tak tramwaj, jak i inne pojazdy.

 

Kiedy tramwaj nie obowiązuje pierwszeństwo?

Tramwaj nie zawsze ma pierwszeństwo. Jak zostało to już wspomniane, wiele zależy od znaków drogowych, które ustalają, kiedy ten pojazd może włączyć się do ruchu. Najistotniejsze są znaki drogowe, najczęściej jest to “ustąp pierwszeństwa”, jeśli tramwaj wjeżdża na rondo. Poruszanie się drogą podporządkowaną również wymaga ustąpienia pierwszeństwa innym pojazdom. Kolejną sytuacją jest sygnalizacja świetlna. Jeżeli zarówno tramwaj, jak i samochód mają zielone światło, to wszystko zależy od sytuacji na jezdni. Gdy samochód jedzie na wprost, to tramwaj wyjeżdżający z zakrętu, musi mu umożliwić przejazd. Następną sytuacją jest wyjazd z zajezdni. Tramwaj wtedy włącza się do ruchu. Obowiązuje go więc zasada ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego. To samo ma się z wyjazdem pętli – tutaj tramwaj również jest pojazdem włączającym się do ruchu i musi ustąpić innym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *