Prawo jazdy kategorii B to upragniony papierek, o którym marzy niemal każdy z nas. Możliwość prowadzenia samochodów osobowych zyskujemy właśnie dzięki takiemu prawo jazdy, a kurs na tą kategorię można rozpocząć już trzy miesiące przed skończeniem 18 lat.

 

Przygotowanie

 

Zdawanie egzaminu na każdy typ prawo jazdy musimy rozpocząć od przejścia odpowiedniego kursu, na którym nauczymy się podstaw teoretycznych oraz praktycznych. Kurs kategorii B obejmuje 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Po zrealizowaniu kursu, który ma nas przygotować do zdawania egzaminu, możemy zapisać się na termin zdawania w wybranym WORDZIE.  Testy na kategorię B to setki pytań do wyuczenia. Na szczęście każda dobra szkoła daje każdemu kursantowi zestaw pytań do wyuczenia na płycie oraz książkę z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego.

 

Egzamin teoretyczny

 

Podczas egzaminu teoretycznego na kategorię B każdy przystępujący dostaje swoje stanowisko z komputerem. Zanim rozpocznie się właściwy egzamin, mamy prawo, możliwość, a nawet konieczność zapoznać się z obsługą programu do egzaminowania i wykonać mini test próbny. Dopiero po jego zakończeniu i oswojeniu się z systemem, przystępujemy do właściwego testu, od którego zależy nasze być albo nie być… kierowcą.

 

Czas i ilość pytań

 

Na zdanie teorii na egzaminie prawa jazdy przeznaczonych jest 25 minut. Pierwsza część to zestaw pytań z wiedzy podstawowej, identycznej dla wszystkich kategorii prawa jazdy. Jest ich 20, a w każdym pytaniu do wyboru tylko dwie odpowiedzi: tak lub nie. Czas przydzielony na każde pytanie to 20 sekund na zapoznanie się z treścią i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi.  Pytanie w tej części egzaminu są różnie punktowane, zależnie od ich wagi. 10 z pytań ma dużą wagę dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i są punktowane po 3 pkt każde. Pytania o średniej wadze (jest 6 takich pytań) dla ruchu drogowego punktowane są po 2. Za te, które mają niskie znaczenie (4  w zestawie egzaminacyjnym) dla bezpieczeństwa – 1 pkt.

Kolejna grupa pytań, to pytania z zakresu wiedzy specjalistycznej. Należy wybrać dobrą odpowiedź spośród 3 dostępnych. Na każde zadanie mamy aż 50 sekund. Tutaj też jest podział pytań na mniej i bardziej znaczące, z punktowaniem za 3, 2, 1 pkt, zależnie od wagi pytania.

Uzyskanie 68 punktów z 74 możliwych do zdobycia daje wynik pozytywny i możliwość przystąpienia do egzaminu praktycznego. 

 

Porady praktyczne

 

Co poradzić, żeby znać odpowiedzi na pytanie? trzeba się po prostu przyłożyć do nauki. Mimo setek możliwości pytań, które mogą się pojawić na egzaminie, tak naprawdę niczego nie trzeba się uczyć na pamięć: najważniejsze to pojąć zasady, zrozumieć przepisy, z nich wynika każda zależność na drodze. Nie ma pytań podchwytliwych, trzeba tylko je dokładnie przeczytać. Są pytania podobne, tylko inaczej sformułowane. Zrozumienie to podstawa.

Przed egzaminem dobrze się wyśpij i zjedz lekkie, ale pożywne śniadanie. Słodki sok tuż przez wejściem na salę może Ci dodać energii. Naprawdę nie ma się czego bać, ani stresować – powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *