Zdobycie prawa jazdy to dla wielu osób cel podstawowy. Jeśli mieszka się na przedmieściach bądź też na wsi, przydaje się ono bardzo często. By pojechać po zwykłe zakupy spożywcze czy też by codziennie dojeżdżać do pracy. Wiele osób jednak boi się pójść na prawo jazdy, ponieważ przeraża ich nabywanie nowych umiejętności. Nauka jazdy samochodem oczywiście nie jest łatwa i wielu osobom nie przychodzi łatwo. Pojawia się bowiem stres, bardzo często przychodzi również zniechęcenie. Jednak prawdziwym wrogiem człowieka nie jest stres podczas nauki jazdy, a podczas ostatecznego egzaminu. Wówczas dopadają nas wszystkie najgorsze obawy i niekiedy czujemy się sparaliżowani. Wydaje nam się, że nie zachowamy się odpowiednio na drodze i już za zakrętem popełnimy pierwszy błąd. Taki silny stres może sprawić, że umiejętności, które posiadamy, wyparują jakoś z naszej głowy. Faktycznie zaczniemy jeździć bardzo źle i nasz egzamin bardzo szybko się zakończy. Dlatego też to niezwykle ważne, by umieć opanować stres i walczyć z nim.

 

 

Odpowiednie przygotowanie

 

Jak możemy to robić? Jak podejść do tej kwestii? Przede wszystkim ważne jest odpowiednie przygotowanie. Najczęściej stres odczuwamy wtedy, gdy nie do końca opanowaliśmy jakieś umiejętności. Przykładowo nie wychodzi nam parkowanie czy też jazda na łuku. Wówczas faktycznie możemy się obawiać konfrontacji z tymi umiejętnościami i to nas paraliżuje. Jeśli zatem po podstawowym kursie nie czujemy się do końca przygotowani, warto wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowych godzin. To pomoże nam opanować to, z czym może nie do końca dobrze sobie radzimy. Poza tym w takiej sytuacji możemy nabrać większej pewności siebie i zniwelować uczucie strachu.

 

Dodatkowe godziny

 

 

Dobrą opcją jest również wykupienie sobie dodatkowych godzin przed samym egzaminem, przykładowo tego samego dnia rano. Można wówczas nieco obyć się z samochodem przed samą jazdą i tym samym nie być aż tak zestresowanym, gdy wsiada się do właściwego samochodu.

Warto również rozmyślać o swoich umiejętnościach i mieć pozytywne nastawienie. Czasem choć coś potrafimy, sami jesteśmy swoimi największymi krytykami. W takiej sytuacji stres się niestety potęguje, ponieważ my sami nie wierzymy w swoje umiejętności. Jeśli natomiast zaczniemy myśleć o tym pozytywnie i przede wszystkim utwierdzać się w przekonaniu, że potrafimy wiele, stres może nas całkowicie opuścić. Dobre nastawienie to postawa i to w zasadzie w każdej sytuacji. Dobrze jest zatem zamiast skupiać się na tym co może się nie udać, pomyśleć o pozytywnym wyniku egzaminu.

 

Zrelaksuj się przez egzaminem

 

Oczywiście nie powinniśmy opierać się na jakichś środkach uspakajających, ponieważ mogą one zaburzać nasze zdolności za kierownicą. Na egzamin trzeba przychodzić w pełni świadomym. Możemy jednak napić się rumianku, zaparzyć sobie miętę. Być może z rana pójść na spacer, spotkać się z przyjaciółmi. Najgorszą możliwością jest spędzenie dnia w samotności, oczekując na zbliżający się egzamin. Ostatniego dnia nie jesteśmy także w stanie zbyt wiele się nauczyć, dlatego najlepiej jest odłożyć wszystko na bok i pozwolić sobie na chwilę relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *