Zdanie egzaminu na prawo jazdy to najczęściej bardzo stresujące doświadczenie, które okupione jest kilkoma miesiącami nauki oraz trenowania nowych umiejętności za kierownicą. Jednym z elementów składających się na pozytywny wynik tego egzaminu jest jazda po łuku, która odbywa się jeszcze na etapie czynności na placu manewrowym. Jak skutecznie przygotować się do tego elementu, i na co zwracać szczególną uwagę podczas tego manewru? Oto kilka skutecznych wskazówek

 

Zadbaj o szczegóły i praktykę

Podczas trwania kursu przygotowawczego na prawo jazdy, instruktor statystycznie poświęca na naukę manewru jazdy po łuku jedynie 3 godziny, jako że wydaje się być on stosunkowo prosty do opanowania. I o ile jazda do przodu po wyznaczonej linii raczej nie sprawia większych trudności, to problem zazwyczaj pojawia się w przypadku rozpoczęcia tej samej drogi, ale do tyłu – wiele osób gubi się na tym etapie, i zapomina o patrzeniu w lusterka, starając się wyczuć moment konieczności ostrego skrętu. Najlepiej nie spieszyć się z samym manewrem a zadbać, by najpierw odpowiednio przygotować samochód do swoich potrzeb tj. ustawić odpowiednio lusterka, wyregulować fotel oraz oparcie, a także włączyć światła. Często ludzie właśnie skupiając się na samym manewrze zapominają o którymś z tych elementów, wówczas oblewają egzamin nawet jeśli poprawnie wykonali polecenie egzaminatora. Wracając do jazdy po łuku, warto poprosić swojego instruktora o dodatkowych kilkanaście minut w ciągu trwania nauki, poświęcając je właśnie na ćwiczenie jazdy po łuku. Cała sztuka polega na skręcie w odpowiednim momencie, wyczuwając go na podstawie widoku w lusterkach bocznych. Nic skomplikowanego, a jednak wciąż problematyczne dla wielu osób.

 

Rozluźnij się

Nie ma nic gorszego niż stres i spięcie podczas egzaminu na prawo jazdy – oczywistym jest fakt pojawienia się takich odczuć, jednak warto skupić się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i odtworzyć to, czego uczyliśmy się w trakcie szkolenia z instruktorem. Pośpiech nie jest wskazany, a nerwy i stres nie pomagają – warto powoli i spokojnie podejść do wykonania manewru, i maksymalnie skupić się na wykonywanych czynnościach. Istnieje duża szansa na to, że nabyte nawyki i doświadczenie w odbywaniu jazdy po łuku poprowadzą nas do zaliczenia tego etapu egzaminu.

 

Przydatne triki i sposoby na bezbłędny manewr?

Tak jak wyżej wskazane, nie warto się denerwować i spieszyć, by jak najszybciej wykonać jazdę po łuku. Złotą zasadą podczas egzaminu jest to, by spokojnie i konsekwentnie wykonywać konkretne czynności – podczas jazdy po łuku nie warto dodawać gazu czy zanadto przyspieszać, bowiem zwiększamy szansę na niepowodzenie i wyjechanie za linię bądź pachołek, a wówczas nasz egzamin szybko się skończy. Wystarczy puścić sprzęgło i kontrolować tor jazdy, a samochód spokojnie potoczy się w wyznaczonych liniach. Warto również pamiętać o tym, że jeśli z jakiegoś powodu nie zdążymy wymanewrować samochodem w linii i nieuchronnie zbliżamy się do wyjechania za linię, warto się zatrzymać – w takim przypadku przysługuje nam jeszcze jedna próba, a w przypadku potrącenia pachołka czy wykroczenia za linię egzamin natychmiast kończy się negatywnym wynikiem. Tylko spokój i skupienie może pomóc nam w zdaniu tego prostego manewru!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *