Defensive driving, czyli jazda defensywna, jest świadomą jazdą, która maksymalnie zmniejsza ryzyko wypadku bądź kolizji. Na czym polega technika takiej jazdy? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Defensive driving – na czym polega?

Jazda defensywna polega na stosowaniu obronnej techniki, która polega na stałym procesie myślenia za kierownicą, szerokątnej obserwacji pola przed pojazdem, a oprócz tego analizy drogowej.

Kurs defensive driving po raz pierwszy zorganizowano w Stanach Zjednoczonych w 1964 roku. Z czasem jazda defensywna zyskała popularność na całym świecie – szkolenia defensive driving są stosowane w edukacji kierowców. Kierowca, który jeździ zgodnie z tą techniką, jest godny naśladowania, ponieważ jest odpowiedzialny za samego siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Unikanie niebezpieczeństw, które da się przewidzieć, wyróżnia go pośród innych kierujących.

Najbardziej istotne zasady jazdy defensywnej są następujące:

  • Dążenie do doskonałości i analizowanie sytuacji drogowych po to, aby potrafić w zachować się odpowiednio w sytuacji zagrożenia i zachować trzeźwe myślenie.
  • Czujne obserwowanie tego, co dzieje się przed samochodem. Patrzenie tak daleko jak to tylko możliwe i zwracanie uwagi na otoczenie. Odpowiednio wczesne dostrzeżenie zagrożenia może umożliwić podjęcie szybkiej reakcji w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.
  • Odpowiednio wczesne sygnalizowanie manewrów drogowych.
  • Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i szanowanie prawa innych kierowców.
  • Przewidywanie zachowania innych kierujących, tak aby nie dać się im zaskoczyć.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o jeździe defensywnej?

Jazda defensywna jest:

  • świadomym stosowaniem wiedzy i umiejętności w celu uniknięcia wypadku i skrzywdzenia siebie oraz innych na drodze,
  • zawsze bezpieczna, czyli świadoma i zaplanowana, bez niebezpiecznych manewrów, omijająca niebezpieczne trasy i relaksująca dla kierowcy i jego pasażerów,
  • wykorzystaniem nauczonych zasad i nawyków, bezpiecznych zachowań na drodze, unikania zauważonych bądź przewidywanych zagrożeń.

Sporo kierowców uważa się za defensywnych, jednakże w trakcie szkoleń w ruchu drogowym okazuje się, że tak nie jest. Najczęstszymi błędami jest: brak właściwego odstępu, zbyt duża prędkość, jazda na pamięć czy agresywny styl jazdy. Warto zdecydować się na szkolenie z instruktorem techniki jazdy, który wyjaśni i pokaże, na czym polega defensive driving. Kurs przebiega w trakcie ruchu drogowego, podczas codziennej trasy pokonywanej przez klienta. Ponadto, warto wzbogacić naukę o dodatkowe środki dydaktyczne takie jak na przykład mobilna płyta poślizgowa czy symulator dachowania. Nauka jazdy defensywnej jest skierowana do kierowców w każdym wieku, prowadzącym obojętnie jaki pojazd, posiadającym wysokie bądź małe doświadczenie. Warto rozważyć bycie defensywnym kierowcą, gdyż naszym priorytetem powinno być dbanie o życie oraz zdrowie swoje i innych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *