Lekarstwa to w dzisiejszych czasach często niezbędnik w naszym domu. Każdy z nas bierze różnego rodzaju leki czy suplementy, zależnie od tego, czego potrzebuje. Warto jednak pamiętać, że mogą mieć one skutki uboczne – nawet pozornie bezpieczne leki przeciwbólowe mogą zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdu. Po zażyciu jakich leków nie należy zasiadać za kierownicą?

 

Przede wszystkim opioidowe przeciwbólowe

Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć lekarstwa negatywnie wpływające na zdolność prowadzenia pojazdu. Zazwyczaj, lekarz bądź farmaceuta informuje o niekorzystnych skutkach leku, jednak warto samemu zwrócić uwagę na ulotkę dołączoną do opakowania i zapoznać się z nią. Leki przeciwbólowe są najczęściej stosowane przez pacjentów – wiele z nich jest na receptę, ale niektóre, w mniejszej dawce można dostać także bez konieczności pójścia do lekarza. Wszystkie przeciwbólowe z grupy opioidowych, zawierające morfinę, tramal lub kodeinę (np. Neoazarina, Acodin, Efferalgan-codeine, Gripex, Thiocodin) zaburzają pracę mózgu, powodując przy tym spadek koncentracji, trudność w podejmowaniu szybkich decyzji oraz wydłużenie czasu reakcji.

 

Leki uspokajające – największy wróg kierowcy

Nie od dziś wiadomo, że leki uspokajające i nasenne przez silne składniki zawarte w tabletkach, niosą ryzyko zaburzeń psychofizycznych. Jeżeli człowiek przyjął leki na uspokojenie bądź nasenne z grupy barbituranów i benzodiazepin, nie powinien prowadzić pojazdu nawet dzień po ich zażyciu. Powodują one osłabienie, senność, a także w niektórych przypadkach nawet niepokój, co może prowadzić do poważnych wypadków na drogach. Takimi lekami są na przykład Luminal czy Nitrazepam.

 

Alergia, nadciśnienie oraz choroba lokomocyjna

W przypadku tych dwóch problemów zdrowotnych również należy zwrócić uwagę na przyjmowane lekarstwa. Preparaty antyalergiczne starszej generacji (np. Clemastinum, Loratadyna) oraz starsze leki na nadciśnienie (np. Normatens czy Propranolol) mogą powodować osłabienie organizmu, senność oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. To samo dotyczy leków przeciwwymiotnych, stosowanych w przypadku choroby lokomocyjnej (Aviomarin, Diphergan czy Zofran).

 

Psychotropy

Środki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne oraz neuroleptyczne to kolejna grupa leków, po których pod żadnym pozorem nie powinno się kierować pojazdu. Jeżeli zażywasz jakiekolwiek preparaty z tej grupy, nie decyduj się na jazdę samochodem jako kierowca. Te leki zazwyczaj zawierają silnie działające substancje lecznicze, które mogą powodować zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia.

 

Co jeszcze może stanowić zakaz kierowania samochodem?

Leki odgrywają ogromną rolę w kwestii zdolności prowadzenia pojazdu, jednak nie są jedynym powodem, dla którego trzeba powstrzymać się od podróży. Po miejscowym znieczuleniu (np. w przypadku usuwania zęba) pacjent nie powinien wsiadać za kierownicę przynajmniej przez 2 godziny od zabiegu. Jeśli chodzi o znieczulenie ogólne, sprawa wygląda zupełnie inaczej. W przypadku zabiegu wykonywanego pod narkozą nie należy kierować pojazdem przez 24 godziny od chwili wybudzenia. Warto też pamiętać o tym, by leków nie popijać sokiem grejpfrutowym, który może nasilać działanie negatywnych skutków.

 

Więcej porad dla kierowców:

Kiedy pierwszeństwo ma tramwaj?

Zmiany w kodeksie drogowym

Ruch lewostronny

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *