Umiejętność prowadzenia samochodu posiada większość osób, które ukończyły 18 rok życia. To właśnie w tym czasie ludzie decydują się zapisać na kurs prawa jazdy, w celu otrzymania odpowiednich uprawnień. Okres przed egzaminem jest to intensywny czas nauki, dla każdego młodego kierowcy. Jednak w momencie  otrzymania dokumentu prawa jazdy, nauka się nie kończy. Doświadczenie w prowadzeniu pojazdów zdobywa się przez całe życie. Jazda samochodem na drogach jest bardzo odpowiedzialną czynnością. Kierowca odpowiada zarówno za siebie, pasażerów, jak też za innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego trzeba przyłożyć dużą wagę do tego, żeby jazda samochodem w naszym wykonaniu zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków jakie panują na jezdni.

 

Warunki na drogach bywają różne

 

Kierowcy zdają sobie sprawę z faktu, że warunki panujące na drogach mogą być różne. Są one zależne dość mocno od pory roku. W zimie może być bardzo ślisko. W lecie może padać deszcz, który także utrudni jazdę. W zależności od warunków jakie zastaniemy na drodze, trzeba się do nich odpowiednio dostosować. Na to jak poruszamy się po drodze, wpływają również następujące elementy:

 • stan nawierzchni i jej czystość (czy jest nowa, czy stara i dziurawa, na drodze może pojawić się błoto)
 • natężenie ruchu
 • przebieg drogi (czy jest w terenie górzystym, czy płaskim, czy jest kręta)
 • warunki pogodowe (mgła, upał, zachmurzenie, siła wiatru)
 • szerokość jezdni
 • dozwolona prędkość

 

Ogólne zasady bezpiecznej jazdy na drogach w każdych warunkach

 

 • Przed jazdą (zwłaszcza długą) skontroluj stan samochodu. Dobrze jest go obejrzeć, sprawdzić światła, kierunkowskazy, znak stopu. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy opony są napompowane, warto także skontrolować stan płynów.
 • Podczas jazdy zawsze zachowuj bezpieczną odległość od samochodu jadącego z przodu. Niezależnie od tego, czy jest zima, czy lato, trzymaj się na bezpieczną odległość. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której samochód z przodu nagle wyhamuje. Musisz być przygotowany między innymi na taką okoliczność. Są różne zasady dotyczące tego, w jakiej odległości należy trzymać się od jadącego z przodu samochodu. Możesz wybrać dowolną, jednak sam musisz zdecydować, jaka odległość będzie bezpieczna w danym momencie i w danych warunkach.
 • Samochód powinien mieć odpowiednie opony. W czasie zimy, koniecznie zakładaj opony zimowe. W lecie, korzystaj z letnich. Ważny jest także stan tych opon. Nie mogą być zbyt zużyte, gdyż wtedy pojazd nie będzie miał odpowiedniej przyczepności do podłoża w czasie jazdy.
 • Bacznie obserwuj okolice w czasie jazdy, spoglądaj co jakiś czas w lusterka. Kierowca nie może skupiać się jedynie na tym, co dzieje się z przodu pojazdu. Ważna jest obserwacja boków i tyłu. Na pewno każdy kierowca zna sytuację, w której znienacka pojawił się obok samochodu motocyklista. Obserwacja szerokiej okolicy wokół pojazdu jest istotna.
 • Zaczynaj hamowanie odpowiednio wcześnie. Nie jest dobrą praktyką dojeżdżanie na bliską odległość do samochodów podczas postoju na światłach i hamowanie w ostatniej chwili. Jest to niebezpieczne. Trzeba jeździć ostrożnie, hamować spokojnie i z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Zawsze czytaj znaki. Jeżdżąc ciągle tą samą drogą kierowcy nie zwracają uwagi na znaki, które tam występują. Może to spowodować, że jadąc na inną trasę także kierowca nie będzie zwracał uwagi na znaki, z przyzwyczajenia. Niezależnie od tego, czy poruszasz się dobrze znaną trasą, czy zupełnie nową, koniecznie obserwuj znaki drogowe.
 • Nie poruszaj się po drogach z nadmierną prędkością. Stwarza to ogromne zagrożenie dla ciebie i innych uczestników ruchu drogowego. Nie warto starać się jak najszybciej dojechać do celu, nawet jeśli się gdzieś spóźnimy. Na pierwszym miejscu trzeba stawiać bezpieczeństwo.
 • Kup sobie alkomat, żeby mieć pewność, że nigdy nie wsiadasz za kółko pod wpływem alkoholu. Jazda z promilami we krwi jest ogromnym przestępstwem, które będzie surowo ukarane. Pod żadnym pozorem nie siadał za kółko po wypiciu nawet małej ilości alkoholu. Mając alkomat, można zabezpieczyć się przed ryzykiem nieświadomej jazdy pod wpływem alkoholu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *