Wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia, prawie każdy młody człowiek, obojętnie od płci, chce zrobić prawo jazdy, aby być osobą niezależną i móc przemieszczać się, w każde miejsce bez zbędnych przesiadek, a także proszenia innych o podwiezienie. Dużo osób, jednak obawia się, czy na pewno poradzi sobie, ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Duża ilość osób uważa, że nie posiadają talentu do prowadzenia samochodu, chociaż nigdy tego nie robili. Jest to bardzo złe podejście do sprawy, bo to prawie tak samo, jakby mówić o tym, jak wygląda zielony kolor, nie widząc go nigdy.

 

Jak wygląda praktyczny egzamin na prawo jazdy kat.B – opis zadań wykonywanych na placu:

 

Przed przystąpieniem do egzaminu powinniśmy posiadać ze sobą dowód osobisty, a jeżeli mamy wadę wzroku i okulista zaleca nam noszenie okularów, powinniśmy mieć je ze sobą. Siedząc w poczekalni, nie warto myśleć o tym na kogo trafimy, a także nie możemy przejmować się opowiadaniami innych. Gdy egzaminator poprosi nas o to, byśmy podeszli do samochodu o danym numerze, robimy to, ale nie wsiadamy do środka. Osoba, która prowadzi egzamin przyjdzie i przedstawi się, a następnie powie, na czym będzie polegać egzamin, po czym udacie się na plac manewrowy.

 

Komputer losuje zadania

 

Po przybyciu na plac manewrowy egzaminator powie, jakie dwa zadania zostały Ci wylosowane w komputerze. Zazwyczaj są to bardzo proste zadania, które polegają na włączeniu świateł, migania, drogowych, do jazdy dziennej, postojowych,a także cofania w tych przypadkach włączamy światła i sprawdzamy je samodzielnie. Jeżeli egzaminator powie nam, że wylosowaliśmy sprawdzenie świateł stopu, musimy poprosić go o pomoc. Musimy pamiętać o tym, że nie możemy się bać, poprosić go o  pomoc, ponieważ sami nie damy sobie rady. Poprośmy egzaminatora, aby usiadł do samochodu przekręcił kluczyk, ponieważ potrzebny, jest włączony zapłon, a następnie niech naciśnie pedał stopu. Możemy również spotkać się z tym że egzaminator poprosi nas o to, abyśmy nacisnęli pedał stopu, a on sprawdzi, czy świecą wszystkie światła.

 

Sprawdzenie płynów eksploatacyjnych

 

Drugą pulą zadań, jest sprawdzenie płynów eksploatacyjnych takich, jak płyn hamulcowy, olej, a także płyn chłodniczy. Musimy powiedzieć, jaki jest stan, ale także, jaka jest prawidłowa wartość. Należy powiedzieć, że płyn powinien znajdować się pomiędzy minimalną a maksymalną wartością. Jeżeli prawidłowo odpowiemy, na te pytania egzaminator poprosi nas, abyśmy przygotowali samochód do jazdy, wtedy wsiadamy do pojazdu ustawiamy fotel, abyśmy zajmowali prawidłową pozycję za kierownicą, a następnie ustawiamy lusterka boczne i wsteczne.

 

Przystępujemy do ” łuku” i ruszania pod górkę

 

Gdy jesteśmy gotowi, przystępujemy do wykonania zadania, które polegać będzie na przejechaniu przodem toru, tak by nie najechać na linię i pachołki, a następnie zatrzymać się w wyznaczonym kwadracie i wykonać to samo zadanie tylko, że cofając. Gdy kursant zobaczy, iż źle wykonuje to zadanie, powinien się zatrzymać i powtórzyć je. Należy pamiętać, że najechanie na linię lub słupek kończy się oblaniem egzaminu. Po prawidłowym wykonaniu tego zadania należy podjechać, pod górkę, zatrzymać się, a następnie ruszyć z miejsca, tak by samochód nie zgasł, ani nie stoczył się do tyłu więcej niż 20 cm.

Prawidłowo wykonane zadania pozwolą na wyruszenie, w miasto, gdzie odbędzie się dalsza część egzaminu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *