Państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B to jedno z najtrudniejszych i najbardziej emocjonujących doświadczeń, związanych z uzyskiwaniem uprawnień. Nieco zdemonizowane zwłaszcza przez młode osoby uznawane jest za bardziej stresujące niż egzamin maturalny czy obrona pracy dyplomowej.

 

Zdawalność egzaminu teoretycznego i praktycznego

 

Egzamin teoretyczny ma tę zaletę, że kursant może się do niego solidnie przygotować, a wszystkie pytania są ogólnodostępne. Nie ma więc znaczenia, w jakim ośrodku egzaminowania zdaje się teorię, największy wpływ na wynik pozytywny mamy my sami. Praktyczny jest o wiele bardziej skomplikowany. Musimy brać pod uwagę stres, swoje umiejętności, nastawienie egzaminatora oraz samo miasto. Poziom trudności egzaminu zależny jest właśnie od miejsca, w którym się on odbywa.

 

 

Duże miasta takie jak Warszawa, Kraków i Łódź mają rozbudowaną infrastrukturę, na egzaminowanych czeka tam więcej trudności, które wymagają dodatkowego skupienia i koncentracji. Obecność komunikacji tramwajowej, rozbudowanych skrzyżowań, przystanków autobusowych i przejść dla pieszych sprawia, że w stresie łatwiej jest popełnić błąd, mogący skutkować otrzymaniem wyniku negatywnego z części praktycznej egzaminu. W dużych miastach egzaminatorzy dodatkowo mają większe pole manewru, jeśli chodzi o wybranie trasy, na której kursant może popełnić błąd. Z powyższych względów wynika, że łatwiej jest zdawać część praktyczną w miastach mniejszych, zwłaszcza jeśli kursant ma tendencję do nadmiernego stresowania się egzaminem. Wystarczy wtedy wykupić kilka dodatkowych jazd z instruktorem, by zapoznać się z topografią miejscowości i przykładową trasą egzaminacyjną.

Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy- ranking zdawalności

 

WORD w Ostrołęce od lat szczyci się najwyższą zdawalnością. W 2017 r. ponad 50% kursantów zdało egzamin. Z kolei najgorzej powodzi się kursantom w koszalińskim “wordzie”. Tam w 2017 roku pozytywny wynik egzaminu otrzymało 23,16% zdających. Podobnie wyglądają statystyki w Pile- 27,5%, Szczecinie-27,9%, Łodzi- 28,04% i Opolu- 29,19%.

Miasta, które charakteryzuje największy odsetek zdanych egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B to:

1. Łomża- 57,35%

2. Ostrołęka- 54,19%

3. Jelenia Góra- 46,91%

4. Płock- 46,85%

5. Rzeszów- 42,43%

6. Suwałki- 42,03%

7. Włocławek- 41,21%

 

Jak zwiększyć szanse na pozytywny wynik egzaminu praktycznego?

 

W zależności od tego, jak czujemy się za kierownicą, warto pomyśleć o innych czynnikach, które mogą wpływać na naszą koncentrację. Jeśli bardzo stresujemy się w sytuacjach egzaminacyjnych, może okazać się korzystne wykupienie dodatkowych jazd z instruktorem, który nakieruje i doradzi.

Można także wybrać miasto, w którym natężenie ruchu jest mniejsze, a infrastruktura mniej rozwinięta- np. Nowy Sącz w porównaniu z Krakowem nie posiada linii tramwajowej.

Poza tym warto pozytywnie nastawić się do jazdy- w końcu egzamin sprawdza umiejętności prowadzenia samochodu i zachowywania się w ruchu drogowym, a cały proces nauki jazdy właśnie się to tego sprowadza. Trzeba uwierzyć w siebie i być pewnym swoich umiejętności, w końcu to dopiero początek przygody za kierownicą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *