W dzisiejszych czasach, gdzie na ulicach znajduje się coraz więcej pojazdów samochodowych, częściej zdarza się, że zostajemy poddani różnym sytuacjom, które wpływają na nasz nastrój. Jednak powinniśmy pamiętać, że kultura to nie tylko dobre zachowanie w sklepie, kinie, ale także za kierownicą. Jest to bardzo ważne, abyśmy mogli czerpać z komfortu jazdy, jak najwięcej.

X zasad kulturalnej jazdy nie tylko dla zdających na prawo jazdy

Będąc kierowcą początkującym lub mającym, już spory bagaż doświadczeń w prowadzeniu pojazdów samochodowym, musimy pamiętać o kulturalnej jeździe, która jest podstawą poruszania się po drodze. Kulturalna jazda to nic innego, jak szanowanie innych kierowców, a także pieszych, dlatego poruszając się samochodem, musimy dbać o bezpieczeństwo szczególnie pieszych, dlatego najważniejsze jest, abyśmy zwalniali przed przejściem dla pieszych, dzięki czemu umożliwimy im bezpieczne przejście na drugą stronę. Poruszając się samochodem, często możemy spotkać się z sytuacją, że na przejściu z sygnalizacją świetlną, spotkamy osobę straszą, która przechodzi aktualnie na czerwonym świetle. W tej sytuacji musimy pamiętać o wyrozumiałości dla takich osób, ponieważ często mają problemy z poruszaniem się, a więc potrzebują trochę więcej czasu na przejście z jednej strony ulicy, na drugą. Nie należy, w tej sytuacji używać sygnałów dźwiękowych lub krzyczeć na pieszego.

 

 

Najważniejsze zasady

Poruszając się ulicami, często możemy spotkać za kierownicą, starsze osoby, które mają problemy ze wzrokiem, a także z refleksem, a więc mogą wymusić na nas pierwszeństwo. Pamiętajmy o tym, aby zachować zimną głowę i również być wyrozumiałym dla tej osoby, dlatego że ludziom w młodym wieku również zdarza się wyjechać innemu kierowcy, przez co będzie musiał zmniejszyć swoją prędkość. W takiej sytuacji również musimy pamiętać, o zachowaniu kultury.

1. Jeżeli zdarzy nam się wymusić pierwszeństwo lub inny kierowca ustąpi nam pierwszeństwa pozwalając na rozpoczęcie jazdy, podziękujmy mu za pomocą świateł awaryjnych lub wystarczy kiwnąć głową.

2. Jeżeli widzimy samochód, który próbuje włączyć się do ruchu na tłocznej ulicy, a z naprzeciwka nie poruszą się inny samochód, który uniemożliwiłby mu ten manewr, zwolnijmy i dajmy mu szansę na włączenie się do ruchu.

3. Jak wiadomo, w miastach musimy umożliwić autobusom włączenie się do ruchu, dlatego widząc, że na przystanku znajduję się pojazd komunikacji miejskiej nie przyśpieszajmy, jeżeli jest taka możliwość tylko bacznie obserwujmy, co zamierza zrobić kierowca. Jeżeli włączy kierunkowskaz zwolnijmy i pozwólmy mu na rozpoczęcie jazdy.

4. Podczas postoju w korku, gdy widzimy, że na skrzyżowaniu nie ma miejsca, abyśmy mogli przejechać sygnalizator zostańmy przed nim. Dzięki temu nie będziemy tarasować drogi innym kierowcom, jeżeli zmieni im się sygnalizacja, a korek, w którym byśmy stali pozostanie w miejscu.

5. Kultura jazdy to nie tylko poruszanie się po drogach, ale także zachowanie na stacjach benzynowych. Nagminnie zdarza się, że kierowcy tankujący samochód, pozostawiają go przy dystrybutorze udając się, w celu zapłacenia pieniędzy za zakup paliwa, a przy okazji zamawiają hot-doga, przez co inni kierowcy muszą czekać, aby zatankować swój pojazd. Dlatego pamiętajmy też o innych, a więc planując zakup jedzenia na stacji, odjedźmy na parking zwalniając miejsce przy dystrybutorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *