Jazda samochodem – wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Możliwość poruszania się własnym autem to wygoda, niezależność, oszczędność czasu. Dla osób, które dopiero zastanawiają się czy rozpocząć swoją przygodę “za kółkiem”,  jazda samochodem to jedna z bardziej owianych tajemnicą spraw. Nie pomagają rozmaite fora internetowe, artykuły oraz opowieści znajomych, rodziny, czy przyjaciół. Wokół jazdy samochodem istnieje wiele mitów, które powtarzane są przyszłym lub początkującym kierowcą. Sprawiają one, że wiele osób ma ogromne (i całkiem niepotrzebne obawy) przed prowadzeniem samochodu, a czasem nawet rezygnuje z samodzielnej jazdy autem. Dlatego przyjrzyjmy się zatem 4 najpopularniejszym mitom na temat jazdy samochodem  i zastanówmy się, dlaczego nie są to prawdziwe informacje.

 

1. Jeśli jesteś początkujący jeździj w miejscach mało ruchliwych i poza godzinami szczytu

 

Błąd! Należy uczyć się jazdy samochodem, a potem doskonalić ją w każdych warunkach, nawet na trasach trudnych, w dużym natężeniu ruchu i w korkach. Nie poprawia to wcale Twoich umiejętności i wiedzy na temat zachowania się w trudnych warunkach drogowych. Jazda tylko po łatwych trasach sprawi, że nigdy nie nauczysz się jeździć pewnie. Będziesz “wyuczony” tylko kilku tras. A co dalej? Co jeśli będziesz musiał pojechać w inne miejsce i to w godzinach, kiedy ruch jest naprawdę ogromny? Lepiej od początku uczyć się jazdy wszędzie i o każdej porze.

 

2. Jesteś kobietą, nie nauczysz się dobrze parkować

 

Kolejny mit i to bardzo krzywdzący sprawiający, że kobieta już na starcie przygody z jazdą samochodem stawiana jest na przegranej pozycji. Każdy człowiek może nauczyć się parkować dobrze i prawidłowo bez względu na płeć. Jak mawia się “trening czyni mistrza”, dlatego trzeba próbować wiele razy i jak najwięcej ćwiczyć. Oczywiście, jednej osobie przychodzi to z łatwością, druga musi poświęcić na to trochę więcej czasu. Jednak nie ma to to wpływ płeć.

 

3. Nie zapinaj pasów, będzie Ci wygodniej prowadzić

 

Mit i to bardzo niebezpieczny. Zapinanie pasów to konieczność uregulowana przepisami o ruchu drogowym. Dobrze ustawione pasy bezpieczeństwa nie krępują ruchów i umożliwiają naprawdę wygodną jazdę samochodem. A przede wszystkim w razie wypadku ratują często zdrowie, a nawet życie.

 

4. Jeśli jeździsz od niedawna, nie wyjeżdżaj samochodem, gdy pada deszcz/śnieg

 

Mit bardzo podobny do wskazanego przez nas mitu 1, ale również bardzo częsty. Mówi się, że młody kierowca powinien unikać trudnych sytuacji pogodowych, a do takich należą właśnie opady deszczu czy śniegu. Jednak to błąd! Jeżdżenie samochodem nie polega na jego użytkowaniu tylko w czasie słońca, kiedy drogi są suche. Tak jak należy nauczyć się jeździć na różnych trasach i w różnym natężeniu ruchu (patrz mit 1), tak samo należy umieć jeździć w każdej aurze pogodowej: w słońcu, w śniegu, w deszczu, czy gradzie. Przecież nigdy nie wiemy, czy pogoda się nie zmieni – mogliśmy wyjeżdżać autem w pełnym słońcu, a wracać będziemy w deszczu. I co wtedy? Może to spowodować panikę, która jest bardzo niebezpieczna u młodego kierowcy. A na pewno bardziej niż śnieg czy deszcz na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *